<< Lactarius rubrocinctus, ovratniška mlečnica | Gobe | Lactarius salmonicolor, lososova sirovka >>

Lactarius rufus, rdečerjava mlečnica

Lactárius rúfus (Scop.) Fr. (1838)
Rod: Lactarius - mlečnice/sirovke

Lactárius rúfus, rdečerjava mlečnica
Lactárius rúfus - pogojno užitna rdecerjava mlecnica

ZNAČILNOST: sprva je nekoliko stožčasta, nato razprta in grbasta na temenu, srednje velika in rdeče rjavih barv po klobuku in betu.

KLOBUK: 3-10 cm, razprt, z bolj ali manj ostro grbico, rjavo rdečih barv, nesvetleč, suh in star z dvignjenim robom.

TROSOVNICA: lističi so slonokoščene barve, gosti, neenako dolgi, pripeti na bet in potekajo nekoliko po betu navzdol, stari postanejo rjavi.

BET: 3-8 x 0.5-1.5 cm, valjast, poln, nato zvotljen, včasih šibkeje obarvan od klobuka, v spodnjem delu je temnejši.

MESO: belo, rdečkasto, močno obarvano v dnišču beta, precej trdo, mleček pa bel, neprijetnega vonja in zelo pekočega okusa.

TROSI: 7-9 x 6-8 µm, elipsasti, mrežasto grebenasti, trosni prah je bel.

RASTIŠČE: raste pogosto pod iglavci, množično v vlažnih smrekovih gozdovih na višinah, od poletja do pozne jeseni, razmeroma pogosta.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: pogojno užitna, ni nevarna in povzroča gastrointestinalni sindrom - zastrupitev prebavil. Prekuhana in v manjših količinah ni škodljiva, vendar ni okusna.

PODOBNE VRSTE: Zelo podobna ji je manjša Lactarius camphoratus, kafrna mlečnica, pa tudi nekatere druge, bolj ali manj rjave mlečnice so užitne, če ne pečejo. Običajno so tako odbijajočega vonja, da niso primerne za prehrano.

Foto: Anton Poler.

SINONIMI: Agaricus rubescens Schrad. (1794), Agaricus rufus Scop. (1772), Agaricus variabilis Batsch (1783), Galorrheus rufus (Scop.) P. Kumm. (1871), Lactarius boughtonii Peck [as 'boughtoni'] (1911), Lactarius mollis D.A. Reid (1969), Lactarius rubescens (Sacc.) Britzelm. (1891), Lactarius rufus subsp. rubescens Sacc. (1887), Lactarius rufus var. boughtonii (Peck) Kauffman (1918), Lactarius rufus var. exumbonatus Boud. (1911), Lactarius rufus var. firmipes Killerm. (1933), Lactarius rufus var. parvus Hesler & A.H. Sm. (1979), Lactifluus rubescens (Sacc.) Kuntze (1891), Lactifluus rufus (Scop.) Kuntze (1891)

Lactarius rufus, rdecerjava mlecnica

SpeciesFungorum:229473




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1552

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:03
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.208 sekundah.